Najlepsze rośliny do różnych pomieszczeń

Rośliny są chętnie stosowanym w mieszkaniu akcentem dekoracyjnym. Prawidłowo dobrane pod kątem nasłonecznienia i poziomu wilgotności, zachwycają swoją intensywną barwą i obfitym wzrostem. Aby uzyskać optymalne efekty uprawy, warto wybierać poszczególne odmiany, mając na uwadze warunki, w jakich będą umieszczone. Które rośliny sprawdzą się w kuchni, salonie, łazience i sypialni?

Rośliny do kuchni

Odmiany roślin użytych w kuchni powinny dobrze znosić zarówno suche, jak i wilgotne otoczenie. W takim pomieszczeniu świetnie sprawdzi się epipremnum złociste, zwieszające się w pięknych kaskadach – a więc idealnie nadające do umieszczenia na szafkach wiszących. Jego wyjątkową zaletą jest zdolność usuwania formaldehydu, gwarantująca zdrowy mikroklimat pozbawiony tego szkodliwego gazu. Pamiętajmy, by nie umieszczać epipremnum na nasłonecznionym stanowisku, gdyż źle znosi bezpośrednie promieniowanie.

Rośliny do salonu

Salon to reprezentacyjna strefa każdego mieszkania, w której powinny znaleźć się wyjątkowo dekoracyjne gatunki. W rozległym pomieszczeniu pięknie będzie prezentować się okazała monstera, która jest mało wymagająca oraz dobrze adaptuje się do panujących warunków. Poszukując rośliny do salonu, zwróćmy także uwagę na palmy doniczkowe. Potrzebują one dużej ilości rozproszonego światła, jakie często jest obecne właśnie w dziennym pokoju. Odpowiednio pielęgnowane, będą długowieczną i atrakcyjną ozdobą naszego mieszkania.

Rośliny do łazienki

Wybierając rośliny do łazienki, zdecydujmy się przede wszystkim na odmiany preferujące wilgotne środowisko. W takim miejscu dobrą kondycję zachowa zielistka, która – zawieszona pod sufitem lub ustawiona na wysokiej półce – wypuści skierowane do dołu odnogi. Godny polecenia będzie popularny storczyk, będący elegancką i kolorową ozdobą każdej łazienki. W takim pomieszczeniu może rosnąć także zamiokulkas, który będzie dobrze czuł się we wnętrzu bez okien lub z minimalnym dostępem promieni słonecznych.

Rośliny do sypialni

Do sypialni, w której spędzamy przynajmniej kilka godzin każdej doby, warto wybrać odmiany o właściwościach oczyszczających powietrze. Doskonałym rozwiązaniem będzie skrzydłokwiat, który jest niekłopotliwy w pielęgnacji, a zarazem usuwa z atmosfery wiele szkodliwych związków. W pokoju nocnym sprawdzi się także bluszcz pospolity, posadzony w kwietniku. Regularnie podlewany, dobrze nawilża powietrze oraz eliminuje z niego formaldehydy, obecne między innymi w dymie papierosowym.

Jeśli poszukujesz nowych odmian do swojego mieszkania, koniecznie odwiedź sprawdzony sklep z roślinami. Znajdziesz w nim okazy, które spełnią Twoje wymagania, a zarazem zapewnią zdrowy mikroklimat w poszczególnych pomieszczeniach. Będą one również naturalną ozdobą każdego wnętrza, ciesząc oczy domowników oraz zachwycając odwiedzających gości.