Hibiskus jest jednoroczną roślina o dużych kwiatach (od 4 do 15 cm) i wysokości sięgającej do 2,5 metra. Znajduje zastosowanie w kosmetyce oraz gastronomii, w której najczęściej jest składnikiem herbat i kompotów. Jakie właściwości zdrowotne ma hibiskus?
Właściwości zdrowotne hibiskusa
Hibiskus jest bogatym źródłem naturalnej witaminy C, bez której organizm nie może poprawnie funkcjonować – nie wpływa ona jedynie na odporność, ale także wchłanianie wielu innych substancji odżywczych. Z tego powodu zalecane dzienne dawki witaminy C są bardzo wysokie, a lepszym rozwiązaniem jest poszukanie jej naturalnego źródła zamiast sztucznej suplementacji.
Poza witaminą C w hibiskusie jest wiele kwasów, polifenoli, flawonoidów i antocyjanów, co również bardzo pozytywnie wpływa na organizm, między innymi przez obniżenie cholesterolu i ciśnienia krwi, działanie antyoksydacyjne, moczopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Herbaty z hibiskusa wspomagają także odchudzanie – pomagają oczyścić organizm z toksyn i poprawiają trawienie. Dzięki wysokiej zawartości błonnika sprawiają, że głód w trakcie diety jest mniej odczuwalny.
Dlaczego jest stosowany w kosmetyce?
Kosmetyki z zawartością hibiskusa spowalniają starzenie się skóry dzięki działaniu antyoksydacyjnemu oraz wysokiej zawartości witaminy C, ale także wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki temu skóra jest mniej zaczerwieniona oraz rzadziej pojawiają się na niej pajączki.
Najczęściej wyciąg z hibiskusa można spotkać w kremach, tonikach oraz płukankach do włosów. Można także przygotować kosmetyki z jego dodatkiem w warunkach domowych, jednakże nie będą one tak skuteczne jak drogeryjne czy apteczne.
Kiedy lepiej zrezygnować z hibiskusa?
Osoby planujące ciąże powinny zrezygnować z herbat z hibiskusa. W przypadku mężczyzn potwierdzone jest, że napar hibiskusowy negatywnie wpływa na produkcję plemników przez organizm. Z kolei u kobiet nie ma dostatecznych badań potwierdzających jego negatywny wpływ na płodność, jednakże przez to, że herbata z hibiskusa wpływa na wytwarzanie hormonów nie zaleca się jej stosowania w trakcie starań o dziecko. Również w trakcie ciąży jest niezalecana przez wzgląd na to, że wywołuje skurcze mięśni miednicy. Z drugiej strony hibiskus może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, które są oparte na estrogenie.
Należy uważać z hibiskusem także wtedy, gdy bierze się tabletki obniżające ciśnienie – może wzmocnić ich działanie. Osoby z niskim ciśnieniem krwi także powinny uważać, bo może być niebezpieczny.