Zasady zdrowego stylu życia

W ostatnich latach coraz modniejsze staje się hasło „zdrowe życie”. Ludzie zaczynają rezygnować z wielu swoich przyzwyczajeń, bo chcą być zdrowi i chcą prowadzić szczęśliwe długie życie. Z czego powinniśmy zrezygnować, by móc cieszyć się zdrowiem przez długie lata?

Od czego zacząć?

Po pierwsze jeżeli palisz, postaraj się z tego zrezygnować. Z każdym wypalonym papierosem wchłaniamy w nasz organizm cztery tysiące substancji, które bardzo nam szkodzą. Już po pięciu latach od rzucenia papierosów zmniejsza się ryzyko zachorowania na wiele chorób. Wiele osób uważa, że alternatywą dla normalnych papierosów są papierosy elektroniczne, niestety nie zostało to potwierdzone naukowo więc nie ma pewności, że również i one nam nie szkodzą. Wiadomo jednak, że palenie papierosów elektronicznych powoduje usztywnianie aorty, podobnie jak podczas palenia tradycyjnych papierosów. Bardzo ważne jest również zastanowienie się nad tym co jemy. By wiedzieć, czy nasz organizm jak i budowa naszego ciała adekwatne są do naszego wzrostu należy obliczyć BMI – wagę naszego ciała w kilogramach dzielimy poprzez nasz wzrost w metrach, które podnosimy do kwadratu. Każdy wyniki powyżej 25 oznacza nadwagę, a powyżej 30 otyłość. Bardzo ważne jest to co jemy i jak jemy. Posiłki w ciągu dnia powinny być zbilansowane, dobrane do naszego trybu życia. Warto zadbać o swoją wagę, ma ona ogromny wpływ na nas, na nasze samopoczucie, na nasze wartości i postrzeganie samego siebie. Ruch! Jest bardzo ważny, pomimo tego że pracujemy na pełen etat, jeden bądź dwa, znajdźmy czas nawet trzy razy w tygodniu na siłownie bądź na spacer. Bawiąc się z naszymi dziećmi na podwórku też dbajmy o to by się ruszać. Dbając o samego siebie warto również ograniczać alkohol, owszem można od czas do czasu nieco wypić, lecz starajmy się nie upajać alkoholem zbyt często. By żyć zdrowo warto również zadbać o naszą psychikę, mówmy o tym co nas boli. Otwartość w rozmowach jest bardzo ważna, nie możemy ukrywać w głębi siebie tego co naprawdę czujemy. Sen jest również ważny, każdy z nas jako dorosły człowiek powinien spać minimum 8 godzin dziennie, jest to również uwarunkowane trybem naszej pracy, lecz wszystko można ze sobą pogodzić.

Dbajmy o siebie

Wszystkie wymienione powyżej aspekty mają wiele ze sobą wspólnego, powodują że stajemy się lepsi, dbamy o siebie i swoje zdrowie by móc długo żyć. Chcąc cieszyć się długowiecznością powinniśmy dbać o siebie nie tylko zewnętrznie ale również wewnątrz. Zmieńmy swoje zachowania, postępowania i nawyki a staniemy się lepsi i znacznie lepiej będziemy odbierać samego siebie. Warto pamiętać, że takie postanowienia zmian mogą trwać u jednych krótko u innych nieco dłużej, lecz nie warto się poddawać, walczmy o siebie.