Na co zwrócić uwagę, wybierając projekty domów energooszczędnych?

multi (9).jpg

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba inwestorów decyduje się na budowę domów, których gwarantują niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Nic więc dziwnego, że projekty domów energooszczędnych, w którym można znaleźć w katalogach większości pracowni architektonicznych, cieszą się tak dużą popularnością. Co warto wiedzieć na ich temat?

Budowa domu energooszczędnego się opłaca?

Pomimo wciąż rosnących cen ogrzewania i energii elektrycznej, wiele osób zastanawia się, czy Projekty domów energooszczędnych warte są uwagi. Na początku warto zastanowić się, czym takie domy w ogóle są. W dużym skrócie mówiąc, są to budynki, które nie tracą ciepła. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu odpowiednich parametrów. Można powiedzieć, 3 domy energooszczędne działają na zasadzie termosu – latem nie nagrzewają się zbyt szybko, natomiast w zimę dłużej utrzymują niezbędne ciepło.

Dom energooszczędny – czy musi się charakteryzować?

Aby dom można było określać mianem energooszczędnego, musi spełniać on kilka określonych warunków. Przede wszystkim, jak już wspomniano wyżej – musi być szczelny. warto wziąć pod uwagę także współczynnik przenikania ciepła, który dotyczy fundamentów, stropu piwnicy, dachu, okien oraz ścian zewnętrznych.

Nowoczesne domy energooszczędne – czym się wyróżniają?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że współcześnie domy energooszczędne mogą przybierać naprawdę różne formy. Na pierwszy rzut oka nie sposób odróżnić ich od innych domów. Z uwagi na to, że ciepło o wiele lepiej rozprowadza się w niskich budynkach, domy energooszczędne zazwyczaj ograniczają się do parteru, ewentualnie z użytkowym poddaszem. Najczęściej występują na planie kwadratu bądź też prostokąta, jednak, w zależności od potrzeb pieczenia inwestora, mogą przybierać różne warianty.

Bardzo ważne jest, b domy energooszczędne posiadały ekologiczne źródła energii – mowa tutaj między innymi o pompach ciepła i panelach fotowoltaicznych. Osoby, które myślą o montażu tych ostatnich, muszą zdecydować się na obszerny i płaski dach, umożliwiający montaż instalacji.