Jak dbać o ubrania dziecięce?

Dzieci rosną szybko, co rodzice dobrze widzą zwłaszcza przy zmianie dziecięcej garderoby. Jednak zanim nadejdzie chwila, w której dziecko samo będzie o nią dbało, trzeba wyrobić w nim pewne nawyki i pokazać, jakie ubrania warto wybierać, jak je pielęgnować i przechowywać. Sprawdź wskazówki, dzięki którym może stać się to o wiele prostsze.

Wybór ubrań dobrej jakości to podstawa

Kompletując ubrania dla dziecka – bluzy dziecięce, spodnie, koszulki czy bieliznę i akcesoria warto stawiać na jakość, a nie na ilość. Ubrania uszyte z dobrych materiałów, z dopasowanym do potrzeb dziecka krojem i rozwiązaniami są wygodniejsze, a także znacznie trwalsze. Najczęściej też po prostu dobrze leżą, świetnie wyglądają i są chętnie wybierane przez dziecko, jak na przykład ulubione czapki dziecięce czy bluzki. Lepiej mieć w szafie dziecka koszulki dziecięce w ilości kilku sztuk, ale nadające się na każdą okazję, niż kilkanaście może i kolorowych i z pozoru atrakcyjnych, ale zwykle po kilku praniach nadających się do utylizacji. Wbrew pozorom także dobre jakościowo ubrania nie są bardzo drogie, zwłaszcza kiedy korzystasz z akcji promocyjnych czy sezonowych wyprzedaży.

Pranie – czyli dlaczego koszulki dziecięce, spodnie i bluzy warto segregować

Cały proces pielęgnacji odzieży dziecięcej nie musi różnić się znacząco od dbania o rzeczy dorosłych. Ważne jest jednak dobieranie odpowiednich preparatów do prania i płukania, które nie uczulą ani nie podrażnią wrażliwej dziecięcej skóry. Bluzy dziecięce, spodnie i legginsy, a także bielizna, akcesoria czy czapki dziecięce mogą być wykonane z różnych materiałów wymagających odmiennej pielęgnacji. Dlatego ważne jest także sortowanie odzieży przed praniem, suszeniem czy prasowaniem, aby proces nie spowodował zniszczenia poszczególnych elementów garderoby. Nawet dobrej jakości ulubione koszulki dziecięce w jasnych kolorach wyprane z ciemnymi jeansami mogą źle znieść takie działanie.

Przechowywanie ubrań – czy czapki dziecięce można trzymać ze skarpetkami?

Ważnym aspektem dbania o ubrania dziecięce jest ich odpowiednie przechowywanie. Choć oczywiście nie wpływa to znacząco na ich trwałość, ma wymiar przede wszystkim praktyczny i edukacyjny. Oddzielne półki w szafie na koszulki dziecięce, spodnie, spódnice, sukienki czy legginsy, a także sweterki i bluzy dziecięce uczy porządku i sprzyja szybszemu odnajdywaniu potrzebnych rzeczy. Warto już od pierwszych lat życia dziecka uczyć je dbania o własne rzeczy, na przykład, by zawsze po przyjściu z podwórka czapki dziecięce znalazły się we właściwej szafce czy szufladzie, a kurtka odwieszona na wieszaku.