Dlaczego warto stosować post leczniczy?

sofra - post leczniczy 2.jpg

Post leczniczy nazywany jest również postęp dr Dąbrowskiej i w ostatnim czasie cieszę się dużą popularnością wśród osób znanych. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się stosować postu leczniczego jako „magicznej metody”, która pozwoli szybko schudnąć, ale należy podejść do niego w sposób odpowiedzialny, aby nie zetknąć się z efektem jo-jo.

Jak i dlaczego warto stosować post dr Dąbrowskiej?

Post leczniczy polecany jest osobom, które od lat zmagają się z nadwagą lub otyłością, a dotychczas stosowane diety nie przyniosły rezultatów. Czy, natomiast jest w praktyce?

Post dr Dąbrowskiej jest niskokaloryczną kuracją warzywno-owocową, która ma na celu oczyszczenie organizmu i zredukowanie wagi. Trwa od 14 do 42 dni i w tym czasie istotne znaczenie ma wyeliminowanie pewnych produktów żywieniowych. W ten sposób organizm ma czas by zregenerować się i pozbyć zalegających w nim toksyn, mających wpływ na ogólny stan zdrowia i na efektywność całej kuracji odchudzającej.

Co można jeść w czasie postu leczniczego, a jakich produktów należy unikać?

Będąc na poście leczniczym można jeść większość warzyw oraz wybrane owoce, takie jak grejpfruty lub jabłka. Ważne jest aby wyeliminować w tym okresie takie produkty jak:
– zboża;
– jaja;
– ryby;
– mięso;
– tłuszcze;
– rośliny strączkowe;
– nabiał.
Jeśli chodzi o napoje to na okres postu należy wyeliminować kawę i herbatę, w tym również herbatę zieloną i skupić się na piciu wody, herbatek ziołowych i owocowych, a także soków z dozwolonych owoców i warzyw.

Jakie efekty można osiągnąć stosując post leczniczy?

Główną zaletą stosowania postu leczniczego jest możliwość osiągnięcia równowagi w organizmie, ponieważ zrównoważona i zbilansowana dieta pozwala na regenerację komórek. W efekcie poprawia się, więc odporność organizmu, ustępują niektóre zmiany zapalne, a ogólne samopoczucie jest zdecydowanie lepsze. Kolejną zaletą jest także poprawa jakości snu, co zauważa wiele osób będących na poście. Ma to, z kolei wpływ na ogólną motywację do pracy i wykonywanie codziennych obowiązków.

Oczywiście, kluczowe znaczenie dla wielu osób ma przede wszystkim redukcję wagi, która, jednak tak naprawdę jest efektem ubocznym stosowanej diety, mającej na celu przede wszystkim poprawę samopoczucia i zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra