Lody zimą – o czym trzeba pamiętać?

Lody to jeden z ulubionych deserów dla wielu Polaków. Badania socjologiczne wskazują, że w naszym kraju lodów nie zjada się tak dużo, jak na przykład na zachodzie Europy. Jednocześnie obserwuje się wzrost zainteresowania lodami, szczególnie zimą.

Najlepsze lody

Jakie są najlepsze lody? Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji konkretnego człowieka. Są osoby, które uwielbiają lody na bazie śmietany i jajek. Ogromną popularnością cieszą się również sorbety, które są mniej kaloryczne, a bardziej owocowe.

Z reguły lody śmietankowe kosztują odrobinę więcej niż sorbety. Z czym jest to związane? Ze składnikami, które są potrzebne do wyprodukowania lodów. Najdroższe są lody rzemieślnicze, a zatem takie, które produkowane są w niewielkich manufakturach zgodnie ze starymi przepisami.

Pyszny sorbet

Sorbet to sok owocowy, który został zmrożony. To pyszny i orzeźwiający deser, który ma w sobie zdecydowanie mniej kalorii niż klasyczne lody, dlatego też jest bardziej polecany dla osób, które są na przykład na diecie.

W Polsce popularne są sorbety truskawkowe, malinowe, o smaku melona, cytryny. Można pokusić się o zrobienie sorbetu samodzielnie w domu, trzeba jednak znaleźć dobry przepis. Wbrew pozorom nie wystarczy po prostu zmiksować owoców z odrobiną cukru i zmrozić.

Ceny lodów zimą

Jak obecnie kształtują się ceny lodów? Zdecydowanie rosną, chociaż wciąż są dużo tańsze niż na przykład na zachodzie Europy. W obecnym sezonie przeciętnie porcja lodów kosztowała około 5 zł. Popularne stało się też sprzedawanie lodów na porcje o określonej wadze. Wtedy nie są one nakładane za pomocą specjalnej okrągłej łyżki, ale szpatułki, którą nakłada się lody do wafelka.

Czy zimą trzeba ograniczyć spożywanie lodów? Nie ma takiej potrzeby. Oczywiście zajadanie się lodami na zewnątrz może nie należeć do przyjemności, ponieważ jesienią i zimą jest chłodno. Jeżeli jednak wybieramy się po prostu do lodziarni lub kawiarni, z powodzeniem można zamówić dla siebie pyszną porcję lodów. Zimowe smaki, które pojawiają się na przykład w okolicach świąt Bożego Narodzenia, są pyszne i aromatyczne. Często zawierają dodatek pięknie pachnących przypraw, na przykład cynamonu, kardamonu, wanilii. To wyjątkowe, sezonowe propozycje.

Artykuł napisany przy współpracy z siorbet.pl