Opryszczka – wstydliwy problem. Czym jest i jak ją leczyć?

Opryszczka jamy ustnej to powszechna infekcja okolic ust, jamy ustnej i gardła, wywoływana przez wirus opryszczki zwykłej typu HSV-1. Objawia się poprzez powstawanie bolących i gorączkowych pęcherzy i owrzodzeń. Wirus towarzyszy osobie zakażonej przez całe życie, w fazie nieaktywnej niewidoczny, a czasami powracający w postaci widocznych, charakterystycznych zmian skórnych. Skąd bierze się opryszczka? Jak z nią walczyć?

Przyczyny powstania opryszczki

Infekcja wirusem opryszczki najczęściej ma miejsce po spotkaniu z aktywnym ogniskiem wirusa, czyli osobą zakażoną, poprzez kontakt intymny i osobisty. Można zarazić się również poprzez płyny ustrojowe takie jak ślina czy łzy, a także przez uszkodzoną skórę i błony śluzowe. Mniejsze ryzyko zakażenia jest w przypadku kontaktu z osobami, u których nie występują żadne objawy i wirus jest w fazie nieaktywnej, większe w przypadku kontaktu z aktywnymi owrzodzeniami.
Ryzyko infekcji istnieje również w przypadku używania przedmiotów takich jak kosmetyki czy naczynia używanych przez osobę zainfekowaną wirusem HSV-1. Z tego względu dzieci często zarażają się opryszczką, podczas zabawy wkładając zabawki do ust. Większość dorosłych osób przynajmniej raz w życiu była narażona na infekcję wirusem opryszczki.

Opryszczka – pierwsze objawy

Po zarażeniu wirusem HSV-1 może on pozostawać w uśpieniu przez nawet wiele lat. Pierwsze pojawienie się owrzodzeń jamy ustnej może pojawić się przez czynniki takie jak stres czy ekspozycja na światło słoneczne. Ból głowy i obrzęk węzłów chłonnych mogą również zwiastować infekcję wirusem HSV-1.
Często zdarza się jednak, że te objawy w ogóle nie występują, a aktywnego wirusa rozpoznaje się tylko poprzez charakterystyczne owrzodzenia w jamie ustnej i wokół jej brzegów. Nowsze infekcje są bardziej intensywne niż te, z którymi boryka się osoba zakażona już jakiś czas, a opryszczka była w fazie aktywnej już niejednokrotnie.

Jak leczyć opryszczkę?

Nie istnieje lekarstwo na zakażenie wirusem HSV-1. Dostępne są za to metody leczenia, które minimalizują dyskomfort i objawy choroby. Wyróżnić wśród nich można:

  • kremy i maści znieczulające;
  • leki przeciwwirusowe z acyklowirem lub walacyklowirem w postaci tabletek;
  • plastry na opryszczkę – zapewniające komfort w okresie aktywnych zmian skórnych.

Jednym z leków przeciwwirusowych zawierających substancję czynną w postaci acyklowiru jest Heviran, który hamuje namnażanie wirusów i zapobiega nawrotom opryszczki. Lek występuje w postaci tabletek, które przyjmuje się dwa razy na dobę po jednej, maksymalnie przez okres miesiąca.

Przy aktywnych owrzodzeniach warto zadbać, aby utrzymywać zakażone miejsce w czystości i suchości. W celu złagodzenia objawów można stosować wspomniane środki miejscowo znieczulające bez recepty. Warto spróbować także zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku. Unikać za to należy spożywania słodkich, kwaśnych czy pikantnych potraw i napojów, palenia papierosów i spożywania alkoholu.