Śruby – rodzaje i zastosowanie

Ewidentnie rok po roku kalendarzowym wzrasta sprzedaż takich właśnie akcesoriów. Okazuje się, że mamy rozmaite rodzaje elementów złącznych. Dzisiaj dowiecie się o najważniejszych z nich. Poznacie również najczęstsze zastosowanie elementów z tej grupy. Zapraszamy zatem do lektury.

Jakie mamy rodzaje?

Warto podkreślić, że śruby można podzielić uwzględniając rozmaite kryteria. Jednym z nich jest materiał. Niektóre śruby są wykonywane ze stali węglowej. Inne natomiast przy użyciu stali nierdzewnej typu A2. Co jeszcze jest wykorzystywane? To choćby stal kwasoodporna A4 oraz mosiądz. Fachowcy z firmy STALMUT, która działa na rynku elementów złącznych od 1991 roku sprzedają akcesoria z tej grupy biorąc pod uwagę 3 różne kategorie. Pierwsza z nich dotyczy śrub z łbem sześciokątnym. Mamy tutaj między innymi elementy złączne z pełnym albo niepełnym gwintem. W tej grupie znajdują się także akcesoria drobnozwojne. Tak samo, jak powyżej, Klienci mogą zdecydować się na produkty z pełnym albo niepełnym gwintem. Co jeszcze jest do wyboru? To między innymi śruby do konstrukcji stalowych, śruby z kołnierzem albo śruby SB do połączeń niesprężanych… To tylko kilka przykładów. Oferta pod tym względem jest bowiem o wiele bardziej urozmaicona.

Inna grupa zawiera elementy z gniazdem sześciokątnym. To między innymi śruby imbusowe. Dużo osób decyduje się także na elementy złączne z łbem kulistym itp. W tej grupie znajdują się także śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym. Jak można je łatwo zidentyfikować? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wybrać znając normy DIN 7991/ISO 10642. Produkty tego typu posiadają metryczny rodzaj gwintu. Występują w trzech różnych klasach wytrzymałości mechanicznej (8.8, 10.9, 12.9). Z czego są wykonywane? Stosuje się tutaj między innymi stal węglową. Producenci wykorzystują również stal nierdzewną albo kwasoodporną D4. Elementy tego typu mogą być na wiele różnych sposobów zabezpieczone przed korozją. Stosuje się tutaj między innymi ocynk galwaniczny lub ocynk płatkowy.

Oczywiście, są także inne elementy złączne, które nie zostały przypisane do wyżej wymienionych grup. Chodzi nam między innymi o akcesoria motylkowe, dwustronne, kciukowe, oczkowe, fundamentowe, dociskowe itp. Może zdarzyć się to taka sytuacja, że mimo wszystko jakaś osoba nie znajdzie odpowiadających mu elementów. W takiej sytuacji należy skontaktować się z fachowcami, którzy na bazie oczekiwań oraz dołączonej dokumentacji są w stanie zrealizować konkretne elementy złączne do danego zastosowania.

Gdzie są stosowane?

Ze względu na swoje właściwości, śruby mogą być stosowane w rozmaitych sytuacjach. Przykład? Wspominane już przez nas śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym znakomicie sprawdzają się między innymi w branży motoryzacyjnej lub w trakcie budowy rozmaitych maszyn itp.