Śruby calowe – specyfika i zastosowanie

Większość przedmiotów codziennego użytku jest wyposażona w różnego rodzaju śruby, narkętki, czy wkręty. Możemy je spotkać praktycznie wszędzie – w narzędziach kuchennych, meblach, samochodach, jak również parkach przemysłowych. Niestety większość osób nie do końca zdaje sobie sprawę z istotnej roli, jaką w naszym życiu odgrywają śruby. Śruby znajdują zastosowanie w każdym sprzęcie technologicznym i różnego rodzaju konstrukcjach budowlanych. Jendnym z rodzajów śrub, stosowanych głównie w hydraulice, czy motoryzacji, są właśnie śruby calowe.

Specyfika śrub calowych i ich zastosowanie

Każda śruba posiada gwint. Obecnie ze względu na jego rodzaj wyróżniamy:

  • gwinty metryczne,
  • gwinty calowe.

Różnica między nimi jest niemalże banalna – średnica gwintu śrub metrycznych mierzona jest w milimetrach, natomiast średnica śrub calowych, jak sama nazwa wskazuje, mierzona jest w calach. Nazwy te doskonale przyjęły się w codziennym stosowaniu. Należy zachować odpowiednią ostrożność podczas wymiany gwintów oraz upewnić się, że zastosowano gwinty calowe, a nie metryczne. Przy błędnym doborze powinniśmy napotkać opór już po kilku obrotach. Dalsze dokręcanie może skutkować uszkodzeniem śruby.

Śruby calowe, najczęściej znaczone jako UNC (odpowiednik metrycznego gwintu normalnego) lub UNF (odpowiednik metrycznego gwintu drobnozwojonego) wykorzystuje się w takich dziedzinach jak motoryzacja, gazownictwo, czy hydraulika. Co ciekawe, śruby calowe także dzielą się na kilka różnych rodzajów. Zaliczamy do nich śruby imbusowe, calowe z sześciokątnym łbem i pełnym gwintem oraz calowe z sześciokątnym łbem i niepełnym gwintem.

Śruby imbusowe DIN 912

Śruby imbusowe oznaczone są normą DIN 912. Norma ta jest porównywalna z normami PN 82302 i ISO 4762. Tego rodzaju śruby mogą być wykonane z takich materiałów, jak stal kwasoodporna A4, stal kwasoodporna A4-80, stal nierdzewna A2, czy stal węglowa. Elementy wykonane z tego ostatniego materiału, czyli stali węglowej, występują w klasie wytrzymałości 8.8/10.9/12.9. Śruby imbusowe, dzięki swojej budowie, są bardzo łatwe zarówno w montażu i demotażu, co jest często doceniane przez mechaników i inzynierów. Elementy zgodne z normą DIN 912 wykorzystuje się do budowy maszych technicznych, przemysłowych, jak również w różnego rodzaju mocowaniach.

Nieocenioną zaletą śrub z imbusowym łbem jest możliwość stosowania ich tam, gdzie średnica łba jest nieznacznie większa od średnicy gwintu. Dodatkowo wkręcanie lub wykręcanie śruby imbusowej nie wymaga dodatkowje przestrzeni, a klucz, czy wkrętak nie ześlizguje się przy słabym docisku.

Podsumowując, śruby calowe są jednym z najistotniejszych rodzajów śrub, a od śrub metrycznych odróżnia ich sposób mierzenia gwintu, który to mierzony jest w calach. Istnieją różne dziedziny, gdzie śruby calowe odgrywają istotną rolę. Wymienić tutaj można gazownictwo, hydraulikę, czy motoryzację. Należy zwracać szczególną uwagę przy wymianie gwintów, aby nie zastosować gwintu metrycznego tam, gdzie powinno zastosować się gwint calowy. Zastosowanie nieodpowiedniego gwintu może w skrajnych przypadkach skończyć się uszkodzeniem śruby. Jedną z najbardziej popularnych rodzajów śrub calowych są śruby imbusowe zgodne z normą DIN 912.