Ochrona wnętrz przed słońcem – rolety, żaluzje czy markizy

Ochrona wnętrza domu przed słońcem to bardzo ważna sprawa dla każdego domownika. Dzięki temu można zapewnić sobie pełen komfort, ale też spokój. Dodatkowo domownicy mają wtedy pewność, że do wnętrza mieszkania będzie dostawała się odpowiednia dawka promieni słonecznych i nie będzie ich dochodziło zbyt dużo, co mogłoby zaszkodzić np. osobom starszym. Warto więc zastanowić się nad tym, jak ochronić wnętrze domu przed niechcianym promieniowaniem słonecznym, np. w bardzo upalne dni. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, na które można się zdecydować i zapewnić sobie doskonałe efekty.

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne

Każda osoba może zdecydować się głównie na rolety w wersji wewnętrznej i zewnętrznej. Jest to doskonała ochrona przed słońcem, nawet bardzo silnie grzejącym. Zamontowanie obu tych wersji w swoim domu gwarantuje zainteresowanym pełen sukces, chociaż częściej ludzie decydują się na jedną z wersji, ponieważ jest to dość kosztowne rozwiązanie, za to bardzo skuteczne. Dzięki roletom można jednak zapewnić sobie zaciemnienie wnętrza w różnych pomieszczeniach. Oczywiście wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane rolety. Niektóre umożliwiają prześwitywanie promieni słonecznych, tak aby we wnętrzach nie panował półmrok. Dzięki takim roletom we wnętrzach jest jednak zdecydowanie chłodniej i ciemniej, co w okresie letnim jest jak najbardziej wskazane, np. dla osób, które rzadko kiedy wychodzą z domu na zewnątrz.

Żaluzje – dlaczego one?

Inną opcją dla domowników są żaluzje wewnętrzne. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ człowiek może regulować to, ile konkretnie światła będzie wpadało do poszczególnych pomieszczeń. Jest to bardzo wygodna oferta, ponieważ obsługa żaluzji nie jest niczym skomplikowanym. Warto mieć na uwadze fakt, że domownicy mają też wpływ na kąt padania światła doprowadzanego do wnętrz pomieszczeń, dlatego takie żaluzje zyskują coraz większą popularność na polskim rynku. Pasują one do wielu pomieszczeń, są niezwykle uniwersalne.

Markizy

Ostatnią z często wykorzystywanych form zabezpieczenia przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym we własnym domu są markizy. Wykonywane są one z różnorodnych materiałów, a ich zaletą jest to, że są bardzo solidne. „Montowane mogą być bezpośrednio na oknach, a ich zasunięcie sprawia, że wczesnym rankiem można spać spokojnie, ponieważ promienie świetlne nie przedostaną się do wnętrza sypialni zbyt wcześnie i nie zbudzą domowników” – podkreśla Marcin Surma z www.systemysurma.pl. Markizy chronią wnętrza nie tylko przed słońcem, ale też przed deszczem, dlatego świetnie spisują się nie tylko w okresie letnim, ale też w zimowym, dlatego też ich popularność stale rośnie. Są one trwałe, bezpieczne w użytkowaniu i doskonale zapełniają powierzchnię okna, aby promienie słoneczne nie przeszkadzały domownikom.