Moskitiery do okien i drzwi – rodzaje i sposób montażu

Moskitiery – ważne wyposażenie okien

Moskitiery są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań przeciwko uciążliwym owadom. Każdy z nas zna uczucie, gdy wiosną, bądź latem nie możemy bezpiecznie otworzyć okna, ponieważ pokój wypełni się komarami. Drugim rozwiązaniem jest otworzenie okna i spędzanie czasu w ciemności. Nie da się ukryć, że oba rozwiązania znacznie wpływają na komfort życia. Nie musi tak być, by temu zapobiec idealnym rozwiązaniem są moskitiery, które można montować zarówno do okien, jak i do drzwi.

Obecnie producenci moskitier oferują kilka modeli i sposobów ich montażu. Dzięki temu każdy ma możliwość dostosowania moskitiery pod własne wymagania i potrzeby. Obecnie można znaleźć nie tylko moskitiery z grubej siatki, którą łatwo odczepić, czy oderwać od okna. Na rynku pojawił się moskitiery, które wytwarzane są z włókna szklanego powleczonego PCV. Jest to idealna nowoczesna alternatywa, która może posłużyć przez długie lata.

Rodzaje moskitier – sposoby montażu

  • najtańszym rozwiązaniem jest kupienie siatki zabezpieczającej (w rolce lub w mniejszej wielkości kwadratach zbliżonych do rozmiarów okien) i ich samodzielne zamontowanie na oknie za pomocą taśmy dwustronnej lub rzepów. To rozwiązanie jest jednak bardzo łatwo zniszczyć. Dodatkowo docięte siatki mogą nie pasować na mniej standardowe wymiary okien. Montaż jest czasochłonny i bardzo często wymaga pomocy drugiej osoby.
  • moskitiery ramkowe – są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ze względu na ich wygląd i wytrzymałość. Ich cena nie jest znacznie wyższa od poprzedniego rozwiązania a z pewnością posłuży nam dłużej. Konstrukcja moskitiery ramkowej opiera się na profilach aluminiowych dociętych konkretnie pod wymiar naszego okna. Możliwe jest zamontowanie ich od strony zewnętrznej za pomocą magnesów lub śrub (sposób inwazyjny). W miejscu drzwi balkonowych lub tarasowych moskitiera montowana jest za pomocą zawiasów dzięki czemu możemy swobodnie korzystać z drzwi.
  • moskitiera w kasecie – jest odpowiednikiem rolety, którą możemy zwijać i rozwijać w razie potrzeby. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Montuje się je od zewnętrznej strony damy okna, bądź framugi.
  • moskitiery z włókna szklanego stosuje się gdy w domu są zwierzęta bądź małe dzieci, które zwykłą siatkę potrafią zdewastować bardzo szybko. Obecnie producenci oferują je tylko w wersji ramkowej
  • moskitiery do okien dachowych – bardzo często łączone są z roletami. W kasecie w której standardowo znajduje się roleta dodano dodatkowe miejsce i rząd prowadnic dzięki czemu rolety można używać zamiennie z moskitierą. Rozwiązanie to jest stosowane zarówno przy zwykłych oknach, jak i dachowych.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z SURMA – Systemy osłon