Po co są potrzebne kompresy?

sklep salva (14).jpg

O skaleczenie jest łatwo. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby powstała rana. Warto wobec tego mieć zawsze pod ręką kompresy gazowe, środki odkażające. Materiałów opatrunkowych nie może zabraknąć również w domu, w zakładzie pracy, samochodzie. Dobre przygotowanie to podstawa, bo gdy dojdzie do skaleczenia trzeba niezwłocznie działać.

Jakie są kompresy?

W sprzedaży znajdują się różnego typu kompresy. Bardzo często na opakowaniu są informacje o tym, że produkt jest jałowy. Pojawia się jednak pytanie, co to tak naprawdę oznacza. Producent określa w ten sposób kompresy, które zostały wysterylizowane. Można mieć pewność, że na ich powierzchni nie znajdują się żadne chorobotwórcze drobnoustroje.

Kompresy są wolne od bakterii, grzybów itd. Mogą być one wysterylizowane metodą chemiczną, czyli z zastosowaniem tlenku etylenu w ściśle określonych warunkach. Jest także metoda radiacyjna. W jej przypadku stosuje się promieniowanie rentgenowskie do wyjałowienia kompresu lub wiązkę elektronów.

Do czego przydadzą się kompresy gazowe?

Kompresy przydadzą się wielu sytuacjach. Będą niezwykle pomocne przy różnego typu ranach, mniejszych lub większych. Zadaniem kompresu jest wchłanianie wysięku, który powstaje po przerwaniu ciągłości naskórka. Rana zostaje właściwie zabezpieczona przed wnikaniem drobnoustrojów. Jest wobec tego skuteczne zabezpieczenie przed zakażeniem.

W sprzedaży znajdują się kompresy o rozmaitych wymiarach. Różnią się także stopniem chłonności. Inne opatrunki sprawdzają się, gdy rana się sączy niż przy drobnym poparzeniu skórnym. Są także niejałowe kompresy gazowe. Można je zastosować dopiero po wcześniejszym zdezynfekowaniu rany. Do produkcji kompresów wykorzystuje się bawełnę. Charakterystyczne dla nich są specjalnie zagięte brzegi, aby przeciwdziałać strzępieniu się materiału.

Kto korzysta z kompresów gazowych?

Po kompresy sięga się w placówkach medycznych, przychodniach i szpitalach. Są niezbędne na sali operacyjnej. Wykorzystuje się je także w punkcie poboru krwi. Kompresy sprawdzają się idealnie w gabinecie dentystycznym. Ma przy sobie szkolna pielęgniarka, ratownik medyczny. Warto od razu zaznaczyć, że kompresy są jednorazowego użytku.

Przydadzą się w przypadku każdego rodzaju rany. Do jej zaopatrzenia przy oparzeniach również można sięgać po kompresy. Jeżeli w ranie znajduje się ciało obce, to pozostaje zabezpieczyć ją jałowymi kompresami i owinąć całość bandażem lub plastrem, aby zapobiec pogłębieniu się uszkodzenia i przemieszczaniu przedmiotu. Jego wyciągnięciem powinien zająć się ratownik medyczny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy gazowe.