Jakie właściwości lecznicze ma hibiskus?

herbavis - herb (5).jpg

Hibiskus to bardzo popularna ozdobna roślinna, która ma bardzo wiele drogocennych właściwości leczniczych. W chwili obecnej można wyróżnić ok. 220 różnych gatunków opisywanej rośliny. Największym zainteresowaniem cieszy się nie tylko malwa sudańska, ale również ketmia i roselle.

Co warto wiedzieć?

Jak wspomniano we wstępie hibiskusy dostępne są w wielu odmianach. Między innymi dlatego też zetknąć można się nie tylko z drzewami, ale również z krzewami i roślinami zielnymi. Malwa sudańska uprawiana jest głównie w dość ciepłym klimacie. W Polsce zobaczyć ją można wyłącznie w doniczkach i ogrodach. W naszym klimacie najlepiej rozwija się hibiscus syriacus, czyli popularny hibiskus ogrodowy. Bezkolczaste krzewy mogą osiągnąć wysokość do dwóch metrów.

Właściwości lecznicze hibiskusa

Hibiskus w swoim składzie zawiera bardzo wiele drogocennych składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na organizm. Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko duża ilość witaminy C, ale również kwasy organiczne, polifenole i flawonoidy. Nie można zapominać również o błonniku i składnikach mineralnych. Po hibiskus w pierwszej kolejności powinny sięgnąć osoby, które chcą wyszczuplić sylwetkę i pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Dzięki regularnemu piciu naparu z malwy sudańskiej, można zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach ceniona jest również herbata z malwy sudańskiej, dzięki której można ograniczyć poziom złego cholesterolu i glukozy. Osoby z nadciśnieniem i cukrzycą powinny jak najszybciej sprawdzić jakie ma Hibiskus właściwości.

Dlaczego warto?

Napary z malwy sudańskiej mogą pomóc w leczeniu infekcji układu moczowego. W dużej mierze to właśnie dzięki nim, można ograniczyć ryzyko powstawania bolesnych kamieni nerkowych. Dzięki obecności licznych antyoksydantów napary wykazują również działanie antynowotworowe. Hibiskus od wielu lat ceniony jest również w branży kosmetycznej. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów odmładzających, które bazują właśnie na malwie sudańskiej. Godne polecenia są przede wszystkim ujędrniające i zmiękczające kremy. Kosmetyki z hibiskusa są najlepszym wyborem dla osób z cerą dojrzałą i naczynkową. W dobrych sklepach kosmetycznych znaleźć można również rewelacyjne peelingi i niezawodne preparaty antycellulitowe. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby przygotować domowe kosmetyki. W ostatnim czasie rekordy popularności biją specjalne maski i płukanki do włosów.