Dlaczego ręczne spawarki laserowe rewolucjonizują spawanie?

hgtech.com.pl - hg (16).jpg
P

Spawanie od zawsze było precyzyjną i wymagającą dużej wiedzy dziedziną. Pojawienie się ręcznych spawarek laserowych zdecydowanie zmieniło świat spawania. Zobacz, dlaczego spawanie laserowe zaczyna dominować.

Laser rewolucjonizuje spawanie

Pojawienie się laserów początkowo było naukową ciekawostką. Jednak bardzo szybko znaleziono dla nich praktyczne zastosowanie. Dziś trudno sobie wyobrazić wiele dziedzin przemysłu i usług bez tego urządzenia. Jedną z dziedzin, w której laser zrobił prawdziwą rewolucję, jest spawanie. Początkowo były to automaty spawalnicze, stosowane wyłącznie w fabrykach. Pojawienie się ręcznej spawarki laserowej sprawiło, że jest spawanie laserowe jest coraz powszechniejsze.

Spaw laserowy – czym się wyróżnia?

Ręczna spawarka laserowa daje spaw wyjątkowo wysokiej jakości. Gładki i równy, najczęściej nie wymaga dodatkowej obróbki. Jest taki dzięki specyficznemu działaniu energii uzyskiwanej z lasera.Impulsy laserowe mają bardzo wysoką energię. Jednocześnie działają tak, że nagrzewa się tylko niewielka część spawanego materiału. Dzięki temu pozostałe części spawanego elementu nie odkształcają się.Spawy uzyskane laserowo mogą być prawie niewidoczne. To zachęca do stosowania takich spawarek w dziedzinach, gdzie niezbędne są solidne i niewidoczne łączenia, np. w jubilerstwie czy motoryzacji.

Czy warto inwestować w ręczną spawarkę laserową?

Ręczna spawarka laserowa jest wciąż urządzeniem drogim. Jednak dobrze dobrana i odpowiednio wykorzystana może bardzo szybko zwrócić koszty zakupu. Obsługa takiej spawarki jest z reguły bardzo prosta. Spawacz uczy się bardzo szybko ją obsługiwać, a dobrej jakości spawy otrzymuje już po krótkim przeszkoleniu. Jeśli potrzebujesz urządzenia, które pozwoli ci spawać zarówno metale kolorowe, aluminium i różne rodzaje stali, to musisz postawić na ręczną spawarkę laserową. Nadaje się ona także do spawania delikatnych elementów, które nie powinny być mocno nagrzewane. Ręczna spawarka laserowa pozwala na bardzo dobre kontrolowanie parametrów spawania. Nie wymaga także elektrod i systemów ekranowania przed próżnią czy promieniowaniem.