Fajerwerki na wesele – jak przygotować pokaz?

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się kupić fajerwerki na wesele. Co zrobić, by przygotowany pokaz był przeprowadzony zgodnie z prawem? Czym kierować się kupując fajerwerki? Jak to wszystko zorganizować „od kuchni”?

Kiedy pokaz fajerwerków będzie legalny?

Co mówi na ten temat prawo? W naszym kraju obowiązuje co prawda zakaz używania środków pirotechnicznych (poza 31 grudnia i 1 stycznia), ale wyłącznie biorąc pod uwagę miejsca publiczne. Poza tym nie możemy urządzać pokazu fajerwerków w czasie trwania ciszy nocnej (od 22:00 do 06:00). Jeśli jednak chcesz to zrobić na swojej działce, to masz do tego prawo – przez cały rok kalendarzowy. Pamiętaj jednak o tym, by nie wykonywać tych czynności w ramach wspomnianej ciszy nocnej. Jak sytuacja wygląda wtedy, kiedy impreza odbywa się na przykład w lokalu? Chcesz urządzić pokaz fajerwerków? Jest taka możliwość. Wcześniej trzeba jednak uzyskać zgodę od właściciela konkretnego budynku (na piśmie).

Co stanie się, jeśli zorganizujesz pokaz fajerwerków w trakcie trwania ciszy nocnej? Wtedy wejdzie w życie następująca reguła prawna… Art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń wskazuje, że” „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Co stanie się, jeśli pokaz fajerwerków będzie zorganizowany poza ciszą nocną (od 06:00 do 22:00) na własnej działce? Czy trzeba liczyć się z jakimiś konsekwencjami? W zdecydowanej większości przypadków nie. Wszystko zależy od interpretacji danego zdarzenia. Jeśli jednak pokaz fajerwerków zostanie urządzony w odpowiednich godzinach i nie będzie nosił znamiona wybryku, to nie trzeba się niczego obawiać. Innymi słowy, salwy z okazji wesela nie sprawią, że ktoś otrzyma mandat. Nawet, jeśli sąsiad z okolicznego budynku itp. zadzwoni po Policję. Rodzaj zdarzenia też ma znaczenie. Inaczej są rozpatrywane fajerwerki z okazji wesela, a inaczej bez żadnego konkretnego powodu. Pamiętaj jednak o tym, by pokazy były urządzane w odpowiednich godzinach. Muszą być też właściwie zorganizowane. Jeśli nie masz w tym aspekcie doświadczenia, to poproś o pomoc ekspertów.

Przeczytaj także: https://www.balttur.com.pl/rodzaje-fajerwerkow-co-warto-wiedziec/

Jak wybrać odpowiednie fajerwerki?

Chcesz kupić odpowiednie fajerwerki na wesele? Czym kierować się podejmując ostateczne decyzje? Przede wszystkim powinieneś zdecydować się na odpowiedni sklep z tym właśnie asortymentem. Stawiaj na podmioty doświadczone, mające bardzo dobre opinie. Oczywiście, liczy się także skala posiadanego asortymentu. Zwracaj uwagę nie tylko na efekty wizualne. Musisz przede wszystkim skupić się na tym, by było bezpiecznie. Jeśli nie masz doświadczenia w odpalaniu rac, to możesz zawsze postawić na najbardziej bezpieczny wariant. Są to zaś zimne ognie. Z jednej strony jest to rozwiązanie wyjątkowo bezpieczne. Z drugiej strony ten typ pirotechniki jest także relatywnie tani. Jeśli posiadasz większe doświadczenie w tym względzie, to rzecz jasna możesz postawić na bardziej zaawansowane opcje. Nie brakuje osób, które decydują się chociażby na specjalne zestawy do odpalania fajerwerków itp. Musisz zastanowić się nad tym, ile docelowo ma trwać pokaz. W zależności od tego będziesz wiedział, ile rac kupić z okazji wesela.

Dlaczego warto o wszystkim uprzedzić fotografa?

Jeśli chcesz zorganizować pokaz fajerwerków, to musisz wszystko odpowiednio zorganizować. Pamiętaj też o tym, by uprzedzić o tej okoliczności fotografa oraz operatora kamery… Wszak to ma być pamiątka na całe życie. Specjaliści, którzy filmują lub fotografują powinni być przygotowani. Dzięki temu na przykład odpowiednio wcześnie zajmą dobre miejsce, żeby to wszystko uwiecznić.

Artykuł przygotowany przy współpracy z fajerwerkilider.pl