Sprężyny talerzowe – najważniejsze informacje

Bardzo dużo osób zastanawia się, czym powinny charakteryzować się dobrej jakości sprężyny talerzowe. Co to dokładnie jest? Jakie najważniejsze właściwości posiadają elementy tego typu? Gdzie takie akcesoria mogą być bez żadnego problemu zastosowane?

Sprężyny talerzowe – jakie mają główne zalety?

Należy zauważyć, że sprężyny talerzowe to specjalne pierścienie stożkowe. Mają one wycięty w środku otwór, który zostały pieczołowicie wykonany z blachy sprężynowej oraz poddany obróbce cieplnej. Akcesoria z tej konkretnej kategorii charakteryzują się rozmaitymi zaletami. Między innymi wykazują odpowiednie właściwości pod kątem tłumienia w obciążeniach statycznych oraz dynamicznych. Zazwyczaj grubość pojedynczej sprężyny jest stała, co także nie jest bez znaczenia. Elementy spełniające normę DIN 2093 mają bardzo dużą nośność przy stosunkowo małym ugięciu sprężyny. Zostały one dokładnie wykonane z odpowiednich, bardzo starannie wyselekcjonowanych komponentów.

W tym przypadku jest to stal sprężynowa oraz stal nierdzewna A1. Jaka powłoka została zaś w tym aspekcie zastosowana? To opcja fosfatyzowana. Trzeba dodać do tego wszystkiego, że dobrej jakości sprężyny talerzowe mają bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni. Poza tym charakteryzują się wysoką trwałością zmęczeniową. Wykazują tak naprawdę brak skłonności do jakiegokolwiek odkształcenia. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Dobrej jakości akcesoria mają generalnie przewidywalną charakterystyką – w aspekcie podkładek talerzykowych. Pozwala to natomiast projektantom osiągać pożądane cechy pod kątem konkretnych obciążeń. Dodatkowo specjaliści mogą tutaj stosować materiały odporne na korozję, a także spełniające wymagane cechy w temacie sprężystości.

Pełną ofertę sprężyn talerzowych znajdziesz na stalmut.pl/oferta/podkladki/sprezyny-talerzowe-din-2093/

Zastosowanie sprężyn talerzowych

Warto dodać, że sprężyny talerzowe są pod wieloma względami bardzo uniwersalne. Opisywane elementy – spełniające normę DIN 2093 – można generalnie używać pojedynczo oraz całymi zestawami, które są ułożone na sobie. Nie da się ukryć, że to zwiększa zaś skalę zastosowania tego typu akcesoriów. Są one wykorzystywane na przykład biorąc pod uwagę systemy zawieszenia kotła w elektrowni. Gdzie jeszcze? Na przykład w takich aspektach, jak wibroizolacja, do kompensacji luzu na łożyskach kulkowych, w przypadku zaworów bezpieczeństwa, pod kątem zabezpieczenia przed przeciążeniem rozdzielni transformatorowej itp. Sprężyny talerzowe znakomicie odnajdują się też pod kątem takich elementów, jak sprzęgła, podnośniki, hamulce itp.

Dowiedz się więcej na normydin.pl