Domy szkieletowe – ogólna charakterystyka

Od jakiegoś czasu możemy zauważyć zwiększenie zainteresowania budownictwem szkieletowym. Domy takie budowane są coraz częściej w naszym kraju. Poznajmy więc bliżej temat konstrukcji szkieletowej.

Konstrukcja nośna.

Konstrukcja nośna takiego budynku jest z drewna. Składa się ona z systemu słupów, które oparte są na pionowej belce. Belka ta musi być zakotwiczona w fundamencie. Przestrzeń powstała między nimi wypełniona jest materiałem izolacyjnym chroniącym przed zimnem, hałasem oraz wilgocią. Mogą to być płyty z wełny mineralnej, wełny drzewnej bądź ze styropianu. Od zewnątrz materiał izolacyjny folią wiatroizolacyjną, a od wewnątrz budynku folią paroizolacyjną.

Ściany.

Z zewnątrz ściany możemy wykończyć w dogodny dla nas sposób. Często do tego celu używane są płytki klinkierowe, deski elewacyjne bądź tynk na siatce zbrojącej. Od wewnątrz natomiast najczęściej ściany wykańczane są płytami gipsowo – kartonowymi. Decydując się na taki dom, warto zastanowić się nad zakupem płyt ogniochronnych do wykończenia ścian wewnątrz, żeby lepiej zabezpieczyć budynek przed pożarem.

Ściany działowe wznoszone są podobnie jak w standardowym budownictwie. Różnicą jest to, że w konstrukcji szkieletowej są one zazwyczaj cieńsze od konstrukcyjnych. Zazwyczaj mają one około 12 centymetrów.

Strop.

Strop wykonany jest z drewna. Najczęściej ma konstrukcję belkową. Przestrzeń między belkami wypełnia się wełną mineralną. Można użyć oczywiście innego materiału izolującego. Ważne, aby był materiałem o wysokim standardzie izolacji akustycznej. Na belkach umieszcza się płyty wiórowe lub włóknowo – cementowe. Stanowią one podkład pod posadzkę.

Konstrukcja szkieletowa – instalacje.

Wszelkiego rodzaju instalacje rozprowadza się we wnętrzu ścian i w stropach. Instalacja elektryczna powinna być wykonana szczególnie starannie, główne ze względu na ochronę budynku przed pożarem. Częstym rozwiązaniem tutaj jest montaż bezpuszkowy, chociaż standardowy również sprawdza się bardzo dobrze.

Domy szkieletowe – wady i zalety.

Domy budowane na konstrukcji szkieletowej bardzo szybko się nagrzewają. Niestety po zaprzestaniu grzania wychładzają się równie prędko. Mimo to z badań wynika, że to budynki szkieletowe są bardziej ekonomiczne w tym temacie.

Dużą zaletą budownictwa szkieletowego jest to, że w razie potrzeby przebudowa i modernizacja nie powinna stanowić większego problemu. Jeśli na przykład zbudujemy mały dom, a nasza rodzina stopniowo zaczyna się powiększać, Możemy rozbudować konstrukcję. Również wymiana bądź modernizacja instalacji wewnątrz domu nie powinna sprawiać większych kłopotów.

Niestety ogromną wadą jest to, że niewiele firm budowlanych zna wystarczająco dobrze technologię budownictwa szkieletowego. Dlatego bardzo trudno o rzetelnych fachowców. Budownictwo szkieletowe musi być wykonywane bardzo dokładnie i ściśle według zasad rządzących tą technologią. Niedopuszczalne są jakiekolwiek odstępstwa od planu. Wszystko musi być wykonane z dokładnością co do centymetra. W innym wypadku po kilku latach będziemy mieli problem z wilgocią w domu.

Budownictwo szkieletowe jest tańsze i o wiele szybsze w wykonaniu od standardowego. Nadal ma w Polsce wielu przeciwników. Na szczęście i zwolenników tej metody budowania nie brakuje.